top of page

Akutní nemoci

Nachlazení

Co to je?

Je onemocnění horních cest dýchacích – nos, dutiny, krk, která je vyvolána  více než 200 druhy virů. Objeví se zpravidla  1-4 dny  po kontaktu s virem. Symptomy svého vrcholu dosahují typicky druhý až třetí den od nákazy a obvykle ustupují do sedmi až deseti dnů, vyjímečně mohou trvat i déle. Bohužel prodělané onemocnění nezanechává imunitu a při nedodržení preventivních opatření, můžete vzápětí znovu onemocnět.

Jak a proč vzniká?

Přenos se děje dotykem a hlavně kapénkovou cestou, tedy kašláním, posmrkáváním, kýcháním a následným přenesením viru vzduchem na druhého člověka. Potíže se projevují spíše v důsledku reakce imunitního systému na infekci než v důsledku poškození tkáně samotnými viry.

K rozvoji nemoci přispívá

  • celkové oslabení organismu jako např.:

  • prochladnutí,

  • pobyt v klimatizovaných místnostech,

  • předchozí onemocnění,

  • léky snižující imunitu,

  • chronické onemocnění,

  • stres, podváha ….,

  • opakované “přecházení “nemocí  

  • dle čínské medicíny nadměrná konzumace hlenotvorných potravin:

  • kravské mléko a všechny výrobky z něho, 

  • bílá pšeničná mouka,

  • živočišné tuky a sladkosti všeho druhu (žádná studie to sice neprokázala, ale z vlastní zkušenosti na tom rozhodně něco bude)

  • kouření

  • velkým rizikovým faktorem je první rok školky vašich dětí (někde tu imunitu  dítko zocelit musí a Vás může uklidňovat, že další roky už je to výrazně lepší :o))

Jaké jsou příznaky?

Únava, pocit celkové vyčerpanosti, nechuť k jídlu, bolesti hlavy,svalů, kloubů, krku, uší, nosu a někdy dokonce i zubů, žaludku a plic., dále zahlenění hrdla , ucpání nosu, rýma a kýchání, kašel a chrapot a zvýšená teplota. U dětí bývají teploty vyšší, u dospělých vysoká horečka neznamená většinou nachlazení a proto je potřeba vyhledat lékařské ošetření.

Jak se to léčí?

Antibiotika na virové infekce neúčinkují a nepůsobí tedy ani při léčbě nachlazení. V současné době neexistují léky nebo bylinné přípravky, jež by prokazatelně zkracovaly dobu trvání infekce. Léčba se soustřeďuje na poskytování zmírnění obtíží. Ta zahrnuje dostatek odpočinku, příjem tekutin pro zajištění hydratace organismu, pestrá strava s dostatkem ovoce a zeleniny…  .

  • Vzhledem k velké oblibě přírodních produktů je nutné respektovat omezení vyplývající z Vašeho zdravotního stavu:

  • alergie,

  • chronické 

  • nemoci,

  • věk,

  • těhotenství…

rýma - zmírnění potíží

Můžete používat kapky/spreje, které šetrně  udržují  průchodnost nosu a usnadňují odchodu hlenů z nosním dutin, jedná se  hlavně o spreje s mořskou vodou, nebo Vincentkou, dále kapky s éterickými oleji  nebo bylinami (PURESSENTIEL, RÝMA Stop..).

Nosní kapky obsahující takzvané dekongescencia, (látky snižující otok nosní sliznice a  zlepšující  průchodnost nosu) vám mohou na chvíli ulevit od nepříjemných příznaků. (Např. : Olynth, Sanorin, Nasivin, …..  a spousty dalších). Pokud je však budete užívat déle než týden, mohou pocit ucpaného nosu ještě zhoršovat.

Z bylinných přípravků: Čaje nebo nálevy z květu  černého bezu snižují překrvení sliznic a zmírňuje nepříjemné příznaky rýmy. Dále v lékarnách volně  prodejný Sinupro, Sinupret – obsahuje  extrakty z hořce, prvosenky, šťovíku, bezu a sporýše. Jeho bezpečnost dokumentuje fakt, že jej  bez obav  mohou užívat děti od jednoho roku věku (Forte od dvanácti let). Dalším přírodním produktem je Kaloba kapky/tablety.

Kašel

V počátcích je kašel suchý, dráždivý a snažíme se ho tlumit. V další fázi dochází ke změně na vlhký kašel a  vykašlávání hlenu, kdy se snažíme tento hlen zředit, aby docházelo k jeho lepšímu vykašlávání. Zvlhčujte vzduch v místnosti. Nepohybujte se v zakouřených místnostech a snažte se vyhnout kouření.Pijte dostatek vody, čaje, ovocné či zeleninové šťávy.

Při léčbě je důležité si uvědomit, že by se neměly kombinovat přípravky kašel tlumící s přípravky podporujícími vykašlávání kvůli nežádoucímu hromadění hlenu v dolních cestách dýchacích. Rovněž přípravky podporující vykašlávání by se neměly podávat večer, aby nedocházelo k vykašlávání v noci, kdy je to nevhodné.

Suchý dráždivý kašel

Bývá  převážně v noci, někdy v záchvatech. Vhodná je poloha v polosedě, vleže vás to bude dráždit ke kašlání. Na dráždivý kašel zabírají  běžná antitusika (Stoptussin, Tussin, Sinecod, Robitussin, Pleumolysin, Stopex , Levopront a další). Na noc Vám při úporném kašli může předepsat Váš lékař Codein.

Často jsou účinná také antihistaminika (léky na alergii, které ale zároveň zmírňují otok sliznice), tyto léky jsou pouze na doporučení a předpis Vašeho lékaře. 

Z přírodních produktů doporučujeme citron a med (Jednoduše rozpusťte čerstvou citrónovou šťávou a kvalitní med v horké vodě).

Z bylinek směsi na suchý kašel obsahující diviznu, podběl, lékořice, meduňka, mateřídouška a višeň.

Vlhký kašel

Produktivní kašel v žádném případě nepotlačujte. Pouze užívejte léky, které hlen ředí a usnadňují tím jeho vykašlávání. Tyto léky se užívají nejdéle kolem čtvrté hodiny odpoledne. (např. Mucosolvan, Ambrosan, Amb- robene, Bromhexin, ACC long a spoustu dalších, které vám nabídnou v lékárně), případně Erdomed (pouze na lékařský předpis)

Z přírodních produktů doporučujeme: Cibule (sirup, šťávu smíchat s medem), zázvor, česnek, majoránka, křen, jitrocel, tymián, mateřídouška, eukalyptus a další . Bylinky využívejte ve formě čajů nebo tinktur. Ulevit může inhalace páry z horké vody či mentolové bonbony.

Bylinné přípravky volně prodejné:​​

  • Thymomel = jitrocel + tymián,

  • Vincentka sirup = vincentka + jitrocel + tymián (díky slanosti Vincentky nedávat malým dětem),

  • Hedelix, Prospan = břečťan

  • Bronchipret = břečťan + tymián, Biotussil,

  • Nasivin Sinus = jitrocel, bez, prvosenka, tymián, lékořice, hořec,

  • Sinupret = hořec, prvosenka, bez, ruminis, verbenec

  • Stopkašel = kombinace 5 rostlinných extraktů Herbalium, mj. jitrocel, boswelii a eukalyptus

  • Průduškové  čajové směsi od různých výrobců

Teplota

Zvýšená teplota: O zvýšení mluvíme pokud nám teploměr ukáže hodnotu na 37 °C. Během nemoci se nedoporučuje snaha o co nejrychlejší snížení léky pokud teplota nepřesahuje 38 C. Horečka totiž funguje jako obranný systém organismu. 

Horečka: Pokud teplota přesáhne 38 °C (u starších lidí se závažným chronickým onemocněním na 37,6 °C) je zcela namístě užít tzv. antipyretika – léky snižující teplotu. Mezi nejběžnější preparáty patří ty s obsahem ibuprofenu či paracetamolu, o dávkách vás poučí v lékárně či na příbalovém letáku. Je možné tyto preparáty střídat během dne – vhodná konzultace s lékařem.

Prevence

Posilování celkové obranyschopnosti organizmu – otužováním, zdravou výživou bohatou na ovoce, zeleninu, podáváním vitamínů, minerálů, probiotik a volbou vhodného oblečení. Často si myjeme ruce. Dbáme na dostatečnou vlhkost vzduchu v prostorách, kde se pohybujeme, a v období zvýšeného výskytu onemocnění z nachlazení se pokud možno vyhýbáme větším seskupením lidí (hromadná doprava apod.). Pokud jsme nakažení nebo se vyskytujeme v okolí nemocného, snažíme se, aby se infekce nerozšiřovala. Hned při prvních příznacích akutního stavu je třeba ulehnout či zůstat v klidu a pít dostatek tekutin, zajistit  dostatečný spánek. Smrkat do papírových kapesníků, často větrat. Z přírodních produktů vybíráme ty s obsahem rakytníku, lichořeřišnice, šípku, eukalyptu, sibiřského ženšenu, hlívy ústřičné, česneku, cibule, křenu, zázvoru, ginko biloby, kopřivy, aloe vera další …. .

Přípravky na podporu imunity (imunostimulační) jsou nevhodné u pacientů s autoimunitním onemocněním (revmatoidní artritida, lupenka, roztroušená sklerosa, sklerodermie) a je možné je použít pouze po poradě se svým odborným lékařem.

Nachlazení

V léčbě těhotných žen je většina  volně dostupných léků i bylinek nevhodná !!!!!

Pokud  potíže trvají déle jak 5 dní,  nebo máte vysoké horečky, výraznou bolest v krku, bolest ucha nebo jakékoli pochybnosti o zdravotním stavu ihned kontaktujte lékaře !!

Průjem

Co to je?

Průjem je časté (více než 3× denně) se opakující vyprazdňování řídké stolice, potíže jsou často spojeny s pocitem na zvracení, zvracením a bolestmi břicha.

 

Začíná náhle a trvá krátkou dobu. Trvá méně než 4 týdny a je většinou infekčního původu.

Jak a proč vzniká?

  • většinou  je způsoben infekcí,  kdy dochází k přesunu velkého množství tekutiny do střeva.

  • konzumace nezvyklé stravy

  • nadměrná konzumace vodnatých potravin – například melounu

  • požití velkého množství osmoticky aktivních látek – látky, které na sebe naváží tekutiny (např. umělých sladidel)

  • požití velkého množství nestravitelných látek

  • psychické příčiny (úzkost) – střeva posunují svůj obsah velmi rychle, a tak se stačí vstřebat zpět do krve jen malé množství tekutiny

  • vedlejší účinek léků – např. některých antibiotik, léků obsahujících hořčík a

  • vzácná potravinová alergie

Průjmy způsobené bakteriemi

Původci: Nejčastějšími původci bakteriálních průjmů jsou Campylobacter, Clostridium difficile, Escherichia coli, Salmonella enteritidis, Shigely.

Projevy: Projevují se náhlým začátkem, někdy s horečkou, nevůlí, zvracením, později se přidávají bolesti břicha, obvykle difuzní se škroukáním. Stolice může být zprvu kašovitá, později se mění na vodnatou, někdy s příměsí hlenu a krve.

Kampylobakteriální infekce

Přenos: z infikovaných zvířat na člověka buď přímým kontaktem, nebo požitím kontaminované potravy, zejména nedostatečně tepelně zpracovaným masem

Inkubační doba: 24 - 72 hod.

Klinické projevy: vodnatý průjem, kolitida (zánět střeva) s toxickým megakolon (nápadné rozšíření střeva), horečka, křečovité bolesti břicha někdy připomínající zánět slepého střeva; příznaky trvají obvykle 1 – 7 dnů.

 

Infekce vyvolané E. coli: E. coli způsobuje průjem hlavně u dětí, ale i u dospělých

Zdroj nákazy: nemocný člověk nebo bacilonosič

Inkubační doba: několik hodin

Klinické projevy: vodnaté stolice, většinou bez výrazného zápachu, někdy zvracení a bolest v břiše

 

Salmonelóza: Nejčastější původce průjmového onemocnění u nás

Výskyt: hlavně v létě, nejvíce postižené děti do 1 roku, mladí lidé do 20 let a starší lidé nad 70 let

Zdroj nákazy: drůbež, hovězí dobytek, prasata, ptáci a ostatní domácí zvířata

Inkubační doba: 8 – 24 hod.

Přenos: je možný i mléčnými produkty nebo přímým kontaktem s nemocným při nedodržování hygienických zásad

Klinické projevy: únava, bolest hlavy, zvracení, bolest břicha, průjem – vodnatá stolice, někdy s příměsí krve, hlenu a tenezmy (bolestivé nucení na stolici)

Bacilární dyzenterie (úplavice)

Vznik: při nedodržení základních hygienických pravidel

Přenos: přímým stykem s původcem infekce (znečištěné WC, kontaminovaná voda – studánky, znečištěné ruce)

Inkubační doba: do 3 dnů

Klinické projevy: horečka, bolesti břicha s objemnými vodnatými stolicemi často s příměsí hlenu a krve a rychle nastupující dehydratace

Průjmy způsobené bakteriemi

Výskyt: až 1/3 průjmových onemocnění je vyvolaná viry; onemocnění postihuje kteroukoliv věkovou skupinu, ale zejména zranitelné jsou děti a starší lidé, často onemocní více členů rodiny

Původce: onemocnění vyvolávají hlavně viry: norwalk, rotaviry, adenovirus, astroviry, picornaviry, torovirus; * 40 % průjmových onemocnění u děti je vyvoláno rotaviry

Inkubační doba: 1 - 3 dny

Zdrojem onemocnění je nemocný člověk.

Přenos:  K přenosu těchto onemocnění dochází alimentární cestou, tj. pozřením původce onemocnění s kontaminovanou (obsahující mikroby) stravou či vodou, dále kontaminovanými předměty nebo přímým kontaktem s nemocnými osobami

Projevy: Onemocnění se projevují bolestí břicha, průjmem, nevolností, teplotou a zvracením

Průjmy způsobené bakteriemi

Co mohu udělat sám?

Co jíst?

Základem léčby je zavodnění (rehydratace) a dodání minerálních látek. Podpůrnou léčbou pak je podávání střevních desinfeciencií  (Endiaron) a lactobacilů event. střevní Absorbencia (Carbosorb, Smecta). Dále je možné použít po poradě s lékařem inhibitory střevní motility (Imodium. Loperon). U některých balteriálních průjmů (Campylobacter) je indikována léčba antibiotiky.

Nejdůležitějšími preventivními opatřeními je tedy kvalitní, správně technologicky upravená strava, pečlivá hygiena rukou a úklid spojený s desinfekcí WC.

Na začátku onemocnění je vhodná 24hodinová tzv. „hladová či čajová“ pauza. 2.den přidat dietní suchar nebo suché bílé pečivo z předchozího dne.Dále je je vhodný rýžový odvar, syrové banány (obsahují draslík), event. mrkvový odvar a následně vařené brambory nebo bramborové pyré. Později je přidáváno vařené či dušené maso. Bílý jogurt s živou kulturou obsahuje lactobacily a může být podáván později.

Co nejíst?

Tučné potraviny a pokrmy, pikantní sýry, uzeniny, tučné krémy, tučná masa, husa, kačena, zvěřina, tučné a uzené ryby, sardinky, kaviár, zelenina, ovoce, luštěniny, mák, ořechy, koření (pálivá paprika, pepř), masox, maggi, sójová omáčka, alkohol, černá káva, nápoje s CO2, smažené pokrmy, kynuté, lístkové a linecké těsto, čerstvý chléb

Průjem

Kdy navštívit lékaře

  • průjem trvá už déle než 3–5 dní v závislosti na tíži onemocnění.

  • průjem má těžký průběh s dehydratací (odvodněním)

  • průjem doprovází přetrvávající horečka

  • průjem má starší člověk anebo malé dítě

  • dominují bolesti břicha, nepolevují ani po vyprázdnění stolice, nebo je dokonce břicho na pohmat tuhé, může se jednat o náhlou příhodu břišní (např.  zánět slepého střeva) – je třeba vyhledat lékařskou pomoc okamžitě!

Chronické nemoci

Léčba Warfarinem

Co to je?

Warfarin snižuje množství aktivního vitamínu K potřebného pro tvorbu řady srážecích faktorů a tím zpomaluje srážení krve a snižuje riziko vzniku krevní sraženiny (trombu) uvnitř srdce a cév nebo na povrchu náhrad z umělého materiálu (např. umělé srdeční chlopně). 

Kontrola správné dávky warfarinu, heparinu: vyšetření žilní krve na Quickův test (INR)

Účinek warfarinu, heparinu významně zvyšuje:

  • horečka,

  • průjem,

  • náhlé snížení příjmu potravy (nechutenství, razantní redukční dieta),

  • alkohol. 

Účinek heparinu, warfarinu významně snižuje:

  • mimořádný příjem vitamínu K v potravě..

K čemu slouží?

Léčbě a prevenci hluboké žilní trombózy a plicní embolie.
Prevence tromboembolických komplikací (cévní mozková příhoda nebo systémová embolie) u pacientů s  arytmií (fibrilací síní), onemocněním srdečních chlopní nebo s náhradou srdečních chlopní.

Největší zdroje vitamínu K:

  • listová zelenina (hlavně brokolice, kapusta, růžičková kapusta, zelí, čínské zelí, hlávkový salát), vojtěška,

  • špenát,

  • květák,

  • čekanka,

  • listy pampelišky,

  • rukola,

  • polníček,

  • petrželová nať,

  • kopr,

  • řeřicha,

  • kysané zelí,

  • játra,

  • avokádo.

Rizikové bylinky a doplňky stravy

  • ginkgo biloba,

  • zelený čaj,

  • kopřiva,

  • třezalka,

  • ženšen,

  • česnek,

  • brusinky,

  • šalvěj,

  • andělika čínská,

  • koenzym Q10,

  • sója,

  • omega-3 nenasycené mastné kyseliny,

  • enzymatické přípravky typu Wobenzymu®, glukosamin, chondroitin,

  • heřmánek,

  • echinacea,

  • vilcacora (kočičí dráp),

  • některé směsi tradiční čínské medicíny,

 

U alkoholu záleží na zvyklostech pacienta – lze tolerovat 1 drink denně (1/2 l piva, 2 dcl vína nebo 0,5 dcl destilátu)

Bezpečné potraviny

  • brambory,

  • kořenová zelenina (mrkev, celer, petržel, ředkvičky),

  • rajčata,

  • okurky,

  • papriky,

  • kukuřice,

  • cibule,

  • houby,

  • mléčné výrobky,

  • cereálie,

  • rýže,

  • řepkový a slunečnicový olej.

Zásady léčby Warfarinem

Stálý příjem vitamínu K (vždy stejné množství během dne, nesmí docházet k výkyvům v jeho příjmu).  Neměňte výrazně složení ani množství stravy, dbejte na její pestrost a vždy jezte od každého druhu jídla spíše menší množství.

Omezte potraviny s vysokým obsahem vitamínu K

Warfarin

Vysoký krevní tlak

Co to je?

Krevní tlak je síla, kterou působí krev na cévní stěnu. Je složitě regulována  vnitřními  a vnějšími mechanismy. Za hypertenzi označujeme stav, kdy je krevní tlak delší dobu, či opakovaně zvýšen nad hodnotu 140/90 mmHg.

Hypertenze neboli vysoký krevní tlak, je jednou z nejčastějších kardiovaskulárních chorob.  S hypertenzí  se léčí okolo 25%   dospělých osob, s věkem výskyt stoupá, nicméně se nevyhýbá ani mladým lidem.

Jak a proč vzniká?

99% tvoří tzv. esenciální hypertenze, kdy je krevní tlak zvýšen bez zjevné  a ovlivnitelné příčiny. Pouze 1% tvoří tzv. sekundární hypertenze, kdy je příčina v onemocnění  ledvin, hormonálních poruchách či  léky navozená.

Rizikovými faktory pro vznik hypertenze je výskyt hypertenze v rodině, nadváha – obezita, kouření, vysoká konzumace soli, nadměrný přísun alkoholu, nedostatek pohybu, dlouhodobý stres.

Jaké jsou příznaky

V počátečních stadiích jsou nemocní zcela bez obtíží a často je naměřen vysoký tlak náhodně v rodině nebo u známých nebo v rámci pravidelné preventivní prohlídky. Trošku nás mrzí, že zpočátku vysoký tlak nepůsobí žádné obtíže, protože se často setkáváme s odmítavým postojem k léčbě neboť se nemocný cítí zcela zdráv. Pak se setkáváme s pokročilým stavem nemoci, kde je již vzniklé různé poškození některých orgánů.

V pokročilejším stadiu mohou být neurčitými příznaky bolest hlavy, pocení, šumění v uších, nespavost, krvácení z nosu, závratě, zhoršený dech, únava.

Jak se to léčí?

Základním opatřením je správná životospráva – nekouřit, omezit příjem soli, alkoholu, tučných a sladkých jídel, dostatek spánku a dostatek pohybu.

Pokud tato opatření nestačí nebo je TK opakovaně vyšší nad 150/90 předepíše Vám lékař léky ke snížení tlaku a pozve Vás na kontrolu do 1 měsíce, aby včas odhalil a řešil možné komplikace léčby (nežádoucí účinky léků, nedostatečné snížení tlaku).

Pokud je Váš tlak dlouhodobě velmi vysoký není žádoucí rychlý pokles tlaku a tlak bude snižován postupně. Při velmi vysokém tlaku  vzhledem k nebezpečí mozkové mrtvice nebo infarktu je nutná hospitalizace v nemocnici.

Co se stane když se léčit nebudu

Pokud  se tlak dlouhodobě neléčí nastávají nezvratné orgánové změny – především aterosklerotické změny na tepnách (zúžení tepen). Postiženy jsou tepny srdce  s možným vznikem infarktu (ischemická choroba srdce), dolních končetin (ischemická choroba dolních končetin), ledvin (nefroskleroza), dále poškození očních tepen až se vznikem slepoty. Neléčená hyperttenze může způsobit krvácení do mozku (cévní mozková příhoda).

Co mohu udělat sám?

Především nekouřit, upravit svoji hmotnost, pokud je to potřeba, pravidelně zdravě se stravovat, vyhýbat se alkoholu, hlavně tomu tvrdšímu, nestresovat se (v rámci možností :o)), pravidelně se hýbat (není nutné trávit hodiny v posilovně, to většina  lidí nezvládne, pro tento účel stačí  rychlejší procházkanebo výlet na kole alespoň 3x v týdnu nejméně 40 minut), důležitý je i dostatek spánku.

Co jíst?

  • zelenina:

      • česnek, 

      • cibule, 

      • stonkový celer, 

      • rajčata,

      • okurky,

      • červená řepa,

  • ovoce:

      • jablka,

      • rybíz,

      • borůvky,

      • brusinky,

      • banány,

      • švestky,

      • citrusy – hlavně grepy, 

      • granátová jablka,

  • luštěniny – všechny druhy: alespoň 1x v týdnu je zařaďte do jídelníčku

  • obilniny:

      • celozrnné výrobky,

      • obilné vločky,

      • pohanka,

  • různé:

      • hořká čokoláda (alespoň 70% kakaa),

      • zelený čaj,

      • včelí med,

      • sladkovodní ryby,

      • vlašské a lískové ořechy,

      • lněná a slunečnicová semínka,

      • olivový olej,

  • bylinky:

      • rozmarýn,

      • fenykl,

      • meduňka,

      • pampeliška,

      • hloh,

      • řebříček,

      • oregano,

      • medvědí česnek,

      • skořice.

Vysoký tlak

Některé potraviny a bylinky pomáhají snižovat  nebo udržovat krevní tlak a jsou vhodným doplňkem klasické  léčby. V žádném případě tyto potraviny léky nenahrazují !!!

Vyhýbejte se potravinám s vysokým obsahem soli a konzervačních prostředků. Omezte pití kávy, kofeinových nápojů a černého čaje.

Hyperlipidemie - vysoký cholesterol a tuky v krvi

Co to je?

  • cholesterol? Tělu vlastní a nepostradatelný tuk, který je nedílnou součástí prakticky každé buňky v těle, dále je nezbytný pro výrobu vitamínu D, steroidních hormonů, žlučových kyselin ….

  • triglyceridy? Látka tukové povahy. Vstřebává se z potravy ve střevě. Triglyceridy se ukládají v podkožním tuku a slouží nám jako hlavní zásobárna energie. Dle posledních studií samy o sobě aterosklerózu (kornatění tepen) nezpůsobují, ale znásobují škodlivý účinek ostatních rizikových faktorů aterosklerózy (vysoký krevní tlak, obezita, vysoký cholesterol nebo zvýšená hladina krevního cukru).

Proč tedy vadí zvýšený cholesterol? Protože se ukládá do cév a podílí se na vzniku aterosklerózy, jejímž projevem může být třeba srdeční infarkt nebo mozková mrtvice.

Co je to “zlý” a “hodný” cholesterol? Cholesterol je v krvi vázán na různé nosiče (lipoproteiny), jednak je to převážně tukový nosič – LDL (“zlý“- přenáší cholesterol do tkání a cév) a nosič s větším množstvím bílkovin – HDL (“hodný” – odnáší přebytečný cholesterol z tkání do jater)

Ideální hodnoty cholesterolu z vyšetření krve by tedy měly být: 

  • celkový cholesterol: pod 5,0

  • HDL cholesterol: nad 1,4

  • LDL cholesterol: pod 3,0

  • Triglyceridy: pod 1,7

Jak a proč vzniká?

Jaké jsou příznaky

Jak se to léčí?

Co se stane když se léčit nebudu

Co mohu udělat sám?

Může se jednat o dědičné onemocnění, dále v rámci onemocnění jater, slinivky, štítné žlázy, ledvin, užívání hormonální antikoncepce. Nejčastěji  příčiny jsou obezita, nevhodná strava, nedostatek pohybu.

Velký problém vysokého cholesterolu je ten, že se  nebolí a obvykle nemá žádné příznaky. Nebezpečný důsledek vysoké hladiny cholesterolu je jeho ukládání do cév – ateroskleróza.  Vysoký cholesterol nás informuje o zvýšeném riziku vniku aterosklerózy (ischemické choroby srdeční – Angina pectoris, srdeční infarkt – nejčastější příčina úmrtí u nás).

U dědičné formy, která již od dětství, bývá tvorba kožních a šlachovým tukových boulí tzv. xantomů.

Základním opatřením je správná životospráva – nekouřit, omezit příjem soli, alkoholu, tučných a sladkých jídel, dostatek spánku a dostatek pohybu. Není snahou lékaře pouze snížit Váš cholesterol, ale snížit celkové kardiovaskulární skóre (pravděpodobnost, že do 10 let dostanete smrtelnou srdeční příhodu nebo mozkovou mrtvici), léky Vám budou doporučeny při zvýšení tohoto skóre na 5% (pacienti léčení pro cukrovku a srdeční onemocnění mají vysoké kardiovaskulární skóre bez ohledu na hladiny cholesterolu), pokud předchozí dietní opatření nevedly ke zlepšení hladin cholesterolu. Samy léky nejsou ovšem náhradou předchozích doporučení (dieta, pohyb, nekouření).

Farmakologická léčba vysokého cholesterolu spočívá v užívání léčiv, která buď omezují vstřebávání cholesterolu v zažívacím traktu nebo nějakým způsobem brání tvorbě LDL cholesterolu (zlý cholesterol). Jako každé léky mají i léky na snižování tuků nežádoucí účinky.

Pokud se hyperlipidemie dlouhodobě neléčí, ukládá se cholesterol do cév a způsobuje jejich zúžení  –  aterosklerotické změny na tepnách (zúžení tepen). Postiženy jsou tepny srdce  s možným vznikem infarktu (ischemická choroba srdce), dolních končetin, (ischemická choroba dolních končetin), ledvin (nefroskleroza), …

Především  upravit svoji hmotnost, pokud je to potřeba, pravidelně zdravě se stravovat, vyhýbat se alkoholu, hlavně tomu tvrdšímu, nekouřit, pravidelně se hýbat (není nutné trávit hodiny v posilovně, to většina  lidí nezvládne, pro tento účel stačí rychlejší procházka nebo výlet na kole alespoň 3x v týdnu nejméně 40 minut), důležitý je i dostatek spánku.

  • nekouřit: kouření snižuje množství „hodného“ HDL – cholesterolu

  • redukce hmotnosti: obezita taktéž zvyšuje riziko kardiovaskulárních chorob

  • zdravá výživa zaměřená na snížený příjem cholesterolu

  • pohybová aktivita – (ideální je aktivita, kdy se tepové frekvence pohybuje v rozmezí 60 – 75% maximální tepové frekvence – ta se vypočítá jako 220 – věk) Nové studie ukazují, že obézní člověk, který pravidelně cvičí je v nižším riziku než osoba s ideální hmotností a s minimální fyzickou aktivitou

  • úprava krevního tlaku – vysoký tlak nahrává onemocněním srdce a cév

  • kompenzace diabetu mellitu – pokud máte cukrovku, platí pro Vás přísnější kriteria hladin cholesterolu, neboť diabetes mellitus sám o sobě je rizikem aterosklerózy.

Co jíst?

Co jíst?

  • strava musí být pestrá, obsahovat dostatečný příjem ovoce a zeleniny, nejlépe 400-500g denně

  • složení živin ve stravě: 15%bílkovinami, 50-55% sacharidy a 30-35 % tuky

  • spotřebu alkoholu je třeba výrazně omezit na 20 g /den alkoholu u mužů a 10 g /den alkoholu (odpovídá 0,5 l piva nebo 2 dcl vína u mužů na den, u žen poloviční dávky).

  • doporučujeme výrazně omezit konzumaci transmastných kyselin obsažených v trvanlivém pečivu, náhražkách čokolády, v některých polevách a v nekvalitních cukrovinkách

  • doporučená je také konzumace potravin s obsahem omega 6 a 3 mastných kyselin obsažené v rybách, lněných semínkách, olivovém oleji

  • místo smažení preferujte úpravu pokrmů vařením, dušením, popřípadě grilováním

  • Tuky – je třeba snížit celkový příjem tuků a zvýšit podíl rostlinných tuků ve stravě ( až na 2/3 celkového příjmu tuků) na úkor tuků živočišných. Doporučují se používat rostlinné oleje – slunečnicový, sójový, kukuřičný, řepkový, olivový a margaríny z těchto olejů. Také v domácím pečivu nahraďte máslo rostlinnými oleji. Pozor! Až 60 % tuků přijímáme v potravě v podobě skrytých (okem neviditelných) tuků, zejména v tučném mase, uzeninách, pečivu, mléčných výrobcích.

  • zelenina: obecně čerstvá i mražená, upravená vařením nebo dušením v páře. zejména česnek, cibule,mrkev, lilek, košťálová zelenina

  • ovoce: jablka, rybíz, borůvky, brusinky, banány, švestky, citrusy – hlavně grepy, švestky, Kompoty s nízkokalorickým sladidlem nebo bez cukru

  • luštěniny – všechny druhy : alespoň 1x v týdnu je zařaďte do jídelníčku

  • obilniny: celozrnné výrobky,oves, neloupaná rýže

  • různé: konzumace lněných  semínek ,nízkotučné mléčné výrobky

  • Maso – kuře bez kůže, krůta, telecí, králík, zvěřina (bažant, koroptev, zajíc, srnčí), jehněčí, ryby – treska, filé, okoun, štika, pstruh, kapr. S omezením – libové hovězí (steak), šunka, libové vepřové, drůbeží uzeniny. Maso upravujte dušením, vařením a grilováním. Odstraňte viditelný tuk a kůži.

  • Mléčné výrobky – netučné mléko, nízkotučný tvaroh, netučné zakysané výrobky – podmáslí, kefír, bílý jogurt s nízkým obsahem tuku (do 1,5 %), tvarůžky, čerstvé sýry s nízkým obsahem tuků (do 20 %), cottage. S omezením – polotučné mléko, tvrdé sýry s obsahem tuku do 30 %.

  • Vejce – vaječný bílek.. Kromě cholesterolu obsahuje vaječný žloutek i tělu prospěšné látky, nevyřazujte je ze stravy úplně.

  • Ořechy – vlašské, lískové, pečené kaštany.

  • Nápoje – čaj, překapávaná nebo instantní káva, voda, nízkokalorické nealkoholické nápoje. Omezeně přírodní bílé a červené víno, vinný střik.

  • Potravinové doplňky – Omega 3 mastné kyseliny, které jsou hlavně v tučných mořských rybách. Lecitin ze sóji. Vláknina, na kterou se váží ve střevech tuky a jsou odváděny stolicí. Některé margaríny jsou obohaceny inulinem, což je rozpustná vláknina.

Co nejíst?

Rozhodně byste se měli vyhýbat následujícím potravinám, pokud neodoláte, tak alespoň velmi výrazně omezit. Prospěje to nejen vašemu cholesterolu, ale vaší postavě a zdraví vůbec.

 

  • Tuky – máslo, sádlo, lůj, vypečený tuk, palmový olej, kokosový olej, ztužené tuky.

  • Maso – kachna, husa, tučné vepřové a hovězí, vnitřnosti, uzeniny, mletá masa, paštiky, masové konzervy. Ryby – jikry a mlíčí, ryby smažené v nevhodném oleji nebo tuku.

  • Mléčné výrobky – plnotučné mléko, sušené a kondenzované mléko, tučný tvaroh, smetana, šlehačka, smetanové jogurty, sýry nad 40 % tuků v sušině.

  • Vejce – žloutek, majonéza, tatarská omáčka

  • Ovoce a zelenina – sušené doslazované ovoce, slazené kompoty, smažené bramborové hranolky, chipsy, smažená zelenina, konzervy.

  • Pečivo a obiloviny – tučné pečivo, loupáčky, briošky, smažené koblihy, koláče, dorty.

  • Ořechy – kokosové ořechy, slané oříšky.

  • Nápoje – čokoládové nápoje, irská káva, turecká káva, nápoje se smetanou, destiláty, vícestupňové pivo.

  • Sladkosti – cukr, čokoláda, bonbóny, marmelády.

Cholesterol

Dna

Co to je?

Hyperurikemie je zvýšená hladina kyseliny v močové v krvi.

 

Proč je nebezpečná? k. močová je přirozenou součástí lidského těla, problém nastane, když se její hladin dostane nad určitou mez, protože pak se může ukládat v podobě ostrých krystalů do různých tkáních a způsobovat onemocnění ledvin a kloubů (dna a močové kaménky) 

Co je to dna? Dna je velice bolestivé onemocnění kloubů s ukládáním krystalů k. močové do tkání, akutní dnavý záchvat bývá vyvolán alkoholem, konzumací většího množství nevhodné stravy, ale i stresem.

Jak a proč vzniká?

Nadprodukce kyseliny močové

  • dieta s vysokým obsahem purinů, hypertriglyceridemie, konzumace alkoholu, hematologické malignity s velkým rozpadem buněk, některé dědičné poruchy (vzácné)

  • Snížené vylučování kyseliny močové

  • hypertenze, chronické selhání ledvin (jakékoliv etiologie), dehydratace

  • léky: cyklosporin, thiazidy, furosemid (a dal i tricyklická diuretika), ethanbutol, pyrazinamid, intoxikace olovem

Jaké jsou příznaky

  • samotné zvýšení kyseliny močové může být zcela bez příznaků

  • v případě dny je to velice bolestivé onemocnění kloubů, kdy postižený kloub je oteklý, zarudlý a extrémně bolestivý (nejčastěji palec nebo kotník na noze)

  • v případě ledvinných kamenů může docházet k opakovaným infekcím močových cest, nebo až k renální kolice kdy dojde k ucpání močových cest kamínkem

Jak se to léčí?

Co se stane když se léčit nebudu

Co mohu udělat sám?

Co jíst?

Dokud je zvýšení k. močové bezpříznakové a hladina v krvi není příliš vysoká postačí dostatečný pitný režim a nízkopurinová dieta viz níže.

V případě dny a ledvinných kamínků je nutné užívat léky, které zvyšují vylučování k.močové z těla.

V případě neléčení  vysokých hodnot k. močové se ukládají krystalky do tkání, způsobují onemocnění dnou a tvorbu ledvinných kaménků, které můžou kromě infekce způsobit i selhání ledvin.

Dodržovat pitný režim, nízkopurinovou dietu a v indikovaných případech užívat léky, které Vám předepsal Váš ošetřující lékař

Ze stravy vyloučíme potraviny obsahující větší množství purinů – zvěřina, vnitřnosti, masové vývary, trvanlivé salámy, uzená masa, olejovky, kakao, čokoládu, silný černý čaj, zrnkovou kávu, luštěniny, alkoholické nápoje, houby, ale i špenát, všechna konzervovaná a pikantní jídla.

Nutný dostatečný příjem tekutin alespoň 3 litry denně – nejvhodnější jsou ovocné šťávy, slabší ovocný čaj, čerstvé neslazené džusy kromě brusinkového)

  • Doporučené potraviny:

  • zelenina a ovoce: ovocné šťávy, ovocný čaj, mrkev, celer, brambory, banány, třešně, pomeranče, kiwi, datle, kokos, avokádo, hrozinky

  • rostlinné tuky a oleje 

  • mléčné výrobky: mléko, sýry nízkotučné, jogurty, podmáslí, zakysané výrobky, 

  • koření a bylinky: petržel, kopr, pažitka, kmín, majoránka, vojtěška

  • doplňky stravy: k.listová, pupalkový nebo lněný olej, selen 1 zinek

  • Potraviny pouze v omezeném množství:

minerálky s vyšším obsahem minerálů, slabý černý čaj, slabá káva, přírodní víno lehké maso libové není větší rozdíl mezi libovými masy (ne z mladého zvířete) o něco lépe si vede drůbeží, sladkovodní ryby, vejce v omezeném množství, luštěniny – fazole, rýže

Co nejíst?

  • Maso – zvěřina, vnitřnosti (mozeček, játra, ledvinky), uzené maso, bifteky, úprava smažením, masové vývary

  • Uzeniny – všechny druhy salámů, paštika, šunka.

  • Tuky – slanina, tučné pokrmy, smažená jídla.

  • Mléčné výrobky – při záchvatu zrající a plísňové sýry.

  • Vejce – vejce ve větším množství, majonéza.

  • Ovoce a zelenina – rebarbora, špenát, hrášek, růžičková kapusta, smažené bramborové hranolky, luštěniny (čočka, hrách).

  • Moučníky a sladká jídla – čokoláda, smažené druhy, při nadváze pacienta jsou nevhodné všechny druhy.

Dna

Cukrovka - Diabetes mellitus

Co to je?

Diabetes mellitus je chronické metabolické onemocnění, jehož hlavním znakem je hyperglykémie (zvýšená hladina cukru v krvi).

Onemocnění je provázeno komplexní poruchou metabolismu cukrů, tuků a bílkovin.

Proč je nebezpečná? Protože v důsledku dlouhodobě zvýšeného cukru vzniká řada  závažných komplikací – zrychlení kornatění tepen, poškození drobných cév  a následkem toho poškození ledvin, zraku a nervů

Jak a proč vzniká?

Vzniká v důsledku poruchy tvorby nebo sekrece (vylučování) inzulínu v slinivce břišní nebo v důsledku poruchy účinku inzulínu v buňkách různých tkání.

Diabetes mellitus 1. typu: Vzniká na základě genetické predispozice. Rozvíjí se na základě destrukce beta buněk slinivky břišní, které produkují inzulín, autoimunitním zánětem (imunitní systém člověka napadá vlastní buňky a orgány). Onemocnění se projevuje nejčastěji v dětském věku, v období puberty, nebo v období dospívání či do 30 let věku. Nicméně se může objevit i ve vyšším věku.

Diabetes mellitus 2.typu: Na vzniku se podílí genetická predispozice a řada exogenních (zevních) faktorů, jako je obezita, malá nebo žádná fyzická aktivita, kouření a stres. Obvykle se projevuje po 40. roku života a při vzniku se uplatňuje zhoršující se porucha sekrece (vylučování) inzulínu na pozadí inzulínové rezistence (necitlivosti tkání, resp. buněk na inzulín).

Jaké jsou příznaky

Klasické příznaky se projevují většinou při vysokých glykémiích (glykémie vysoká koncentrace glukosy/ cukru v krvi):

  • žízeň,

  • zvýšené močení,

  • noční močení,

  • hubnutí při normální chuti k jídlu,

  • únavnost,

  • přechodné poruchy zrakové ostrosti,

  • poruchy vědomí až koma.

Další příznaky: 

  • opakující se infekce močového ústrojí a kůže,

  • zvýšená kazivost zubů,

  • poruchy potence, poruchy vyprazdňování žaludku a střev, příznaky vycházející z aterosklerotického postižení cév (ateroskleróza – „kornatění“ tepen),

  • trvalé poškození zraku při pokročilém poškození cév na oční sítnici, poškození ledvin.

Jak se to léčí?

Podstatou léčby diabetu 2. typu je především změna životního stylu směrem k úpravě jídelníčku a větší fyzické aktivitě vedoucích postupně ke snížení hmotnosti. V léčbě diabetu též pomáhá celá řada léků, které snižují koncentraci glukózy v krvi.

U diabetu mellitu 1.typu je jediným řešením aplikace insulinu v pravidelných intervalech.

Co se stane když se léčit nebudu

Neléčená cukrovka zabíjí nebo způsobuje těžká poškození nejdůležitějších systémů, která pak vedou k závažným komplikacím. Chronické komplikace diabetu jsou způsobeny postižením velkých cév (v srdci – mohou způsobit infarkt myokardu, mozku – cévní mozková příhoda, dolních končetinách) a malých cév (postižení se pak projeví sníženou funkcí ledvin, poruchami zraku a nervů), destruktivní postižení tkání nohy od kotníku směrem dolů (tzv. syndrom diabetické nohy), další komplikací může být poškození mužské potence

Co mohu udělat sám?

Především nekouřit, upravit svoji hmotnost, pravidelně zdravě se stravovat, vyhýbat se alkoholu, nestresovat se (v rámci možností :o)), pravidelná a přiměřená pohybová aktivita 3x v týdnu nejméně 40 minut.

Co jíst?

Doporučené potraviny:​​

  • zelenina: téměř veškerá zelenina – zelí, hlávkový salát, čínský salát, okurka, paprika, ředkvičky, rajčata, cuketa, patizon

  • ovoce : 1x denně méně sladké druhy ovoce, hlavně nejíst ovoce večer

  • luštěniny: hrách, čočka, fazole

  • mlýnské a pekárenské výrobky : tmavé pečivo, celozrnný chléb a pečivo, křehký chléb, bezvaječné těstoviny, celozrnné těstoviny, celozrnná rýže

  • z mléka a mléčných výrobků: nízkotučné mléko, jogurt, tvaroh apod., sýry do 30 % tuku v sušině, tavený sýr s jogurtem, dezertní sýr, Olomoucké tvargle, tvrdý sýr Eidam 30 %

  • z masa a masných výrobků: mladá a netučná masa jako je kuře, krůta, holoubě, telecí králík, dále vepřová kýta, hovězí maso zadní, párky drůbeží, salám šunkový

  • z ryb: mořská štika, filé, treska, okoun, pstruh, bolen apod.

  • z uzenin: drůbeží ev. vepřová dušená šunka, drůbeží tlačenka

  • z nápojů: vše, co je označované light nebo nízkoenergetické, minerálky bez příchuti, stolní vody, čaj ( zelený kvalitní neslazený čaj zvyšuje účinek insulinu)

  • z volných tuků: oleje, rostlinná másla, pomazánková másla

  • ze sladidel: jakákoliv nekalorická sladidla hlavně stevie.

Rostliny a byliny  udržující a lehce snižující hladinu cukru v krvi (v žádném případě nenahrazují léčbu léky či insulinem):

  • borůvkové listy,

  • lopuch, lékořice,

  • fazolky bez semen z fazole obecné,

  • puškvorec,

  • jmelí bílé,

  • pampeliška,

  • ostružiník,

  • brusinky,

  • černý bez,

  • kopřiva,

  • skořice.

Koření, které  positivně ovlivňuje metabolismus cukrů : čerstvé oregano, majoránka, rozmarýna, bobkový list, skořice

Výživové doplňky:

  • vitamin C,

  • B komplex,

  • zinek,

  • chrom,

  • selen,

  • hořčík

Co nejíst?

  • z tuků: sádlo, máslo, lůj, palmový olej, kokosový olej, ztužené tuky

  • z masa a masných výrobků: prorostlé hovězí, vepřové, bůček, krkovice, mleté maso, ovar, husa, kachna, vnitřnosti, tučné ryby, smažené ryby, jikry, mlíčí, salám – uherský, paprikový, turistický, krkonošský, gothajský, točený, vuřty, paštiky, médský salám, máslovky, slanina, jitrnice, jelita, škvarky, tučná tlačenka

  • smažené pokrmy z masa i ryb, tučné vývary z mas a kostí, kůže z mas, drůbeže či ryb

  • z mléka a mléčných výrobků: tučné sýry nad 40 % tuku v sušině (Ementál, Primátor, šunkový, s ořechy, smetanový sýr apod), smetanové jogurty, plnotučné mléko, sušené a kondenzované mléko, smetana, šlehačka, majolka apod.

  • z mlýnských a pekárenských výrobků: tučné pečivo, loupáčky, briošky, koblihy, kynuté koláče apod., více vaječné těstoviny

  • ze zeleniny: smažená zelenina – např. smažený květák

  • z ovoce, ořechů a semen: přezrálé ovoce, kompotované, sušené, kandované, banány, hroznové víno

  • ze sladkosti: veškeré cukrářské výrobky – dorty, sušenky, čokolády, bonbóny, smetanové zmrzliny, koláče

  • z nápojů: tvrdý alkohol, sladké víno, burčák, více stupňové pivo, sladké nápoje, čokoládové nápoje

  • ze sladidel: Sorbit, Fruktóza

Cukrovka

Zásady stravování diabetiků

  • ​​Jíst pravidelně a častěji malé porce vhodného jídla. Poslední jídlo se má podávat nejpozději dvě, ale raději tři hodiny před ulehnutím

  • Klást důraz na dostatečné množství bílkovin

  • Omezit tuky (především živočišné)

  • Přijímat vlákninu, vitamíny a minerální látky

  • Dbát na nízký glykemický index u sacharidů

  • Přestat sladit, nepít nápoje slazené cukrem, džusy.

  • Vynechat cukroviny, sladkosti, sladké pečivo.

  • Ovoce jíst jako samostatný pokrm maximálně 1x denně.

  • Bílé pečivo nahradit celozrnným.

  • Upravit příjem pečiva a dávek příkrmů k hlavním jídlům.

  • Každé hlavní jídlo doplnit 1/3 zeleniny.

  • Důležitá je kuchyňská úprava. Masa nesmažíme, z pečeně odebíráme tuk. Vhodné je vaření, dušení, pečení bez tuku

Neléčená cukrovka ZABÍJÍ

Nejezte „dia“ sladkosti.

Přestože nezvyšují krevní cukr, obsahují hodně tuku a ohrožují stabilitu vaší hmotnosti. To způsobuje zhoršení cukrovky.

-------------

Vyšetření

Gastroskopické vyšetření

Co to je gastroskopie? jedná se o endoskopické vyšetření jícnu, žaludku a dvanáctníku. Slouží k odhalení příčin různých zažívacích obtíží a určení jejich správné léčby

Vyšetřovací postup

U gastroskopie se posunuje ohebný přístroj ústní dutinou a jícnem podobně jako žaludeční cévka do žaludku, popř. až do dvanácterníku. Hltan je možno místně umrtvit, v případě nutnosti dostanete uklidňující injekci. Vpravením vzduchu do vyšetřované oblasti docílíme dobré přehlednosti vyšetřovaného úseku sliznice zažívacího traktu a případné chorobné změny jsou dobře přehledné. Odběr vzorku tkáně (biopsie) se provádí malými kleštěmi a je prakticky bezbolestný. Výkon je oproti RTG vyšetření bez rizika záření, a je podstatně průkaznější.

Možné komplikace

Tak jako při každém invazivním vyšetření, může i u gastroskopie dojít ke komplikacím, které jsou však velmi vzácné. Pokud nemáte zvláštní sklon ke krvácení, vede odběr vzorku tkáně pouze k malému krvácení. Alergické reakce na uklidňující injekci nebo na umrtvení hltanu jsou velmi vzácné, stejně tak poranění nástrojem.

Chování před a po vyšetření

Gastroskopie se provádí nalačno. Je-li plánována na dopoledne, nejezte už od půlnoci. Jdete-li na vyšetření odpoledne, můžete si dát ráno (cca do 6:00) lehkou snídani . Nápoje (voda ) můžete v maximálním objemu 100 ml požít nejdéle 3 hodiny před gastroskopií. Užíváte-li dlouhodobě léky, lze je před gastroskopií vzít brzy ráno a k zapití použít malý doušek vody. Pokud si nejste jistí, jak správně léky užít, poraďte se svým lékařem. V případě , že se léčíte  na cukrovku, uveďte to již při objednání – budete objednáni na ráno a přijdete nalačno , léky na cukrovku nebo aplikaci insulinu odložíte až po vyšetření. V takovém případě si vezměte léky či insulin a svačinu s sebou, 30 minut po vyšetření je již povoleno jíst a pít.

Gastroskopie

Pokud jste dostal/a uklidňující injekci,

NESMÍTE 

vzhledem k omezení Vašich reakcí během následujících 24hod. řídit automobil nebo obsluhovat stroj.

Kolonoskopické vyšetření

Příprava pacienta ke koloskopii

Příprava tlustého střeva je pro koloskopii velmi důležitá. špatně či neúplně provedená příprava výrazně komplikuje či znemožňuje vlastní vyšetření.

Obvyklý postup přípravy:

  • 5 dnů před vyšetřením vysaďte léky obsahující železo (tyto léky zabarvují střevní obsah dočerna a zcela znemožňují vyšetření)

  • 3 dny před vyšetřením nejezte ovoce a zeleninu, která obsahuje drobná zrníčka (kiwi, rajče, jahody, hrozny)

  • 3 dny před vyšetřením vyřaďte z potravy i celozrnné pečivo (zrníčka mohou ucpávat pracovní kanál vyšetřovacího přístroje a vyšetření tím komplikovat)

  • 1 den před vyšetřením můžete sníst lehkou snídani, k obědu pouze tekutiny, popřípadě bujón

Pro úspěšnou přípravu jsou důležité dvě následující zásady:

  • během přípravy pít kromě vlastního vyprazdňovacího roztoku velké množství čirých tekutin (minerálky, vodu, čaj), nevhodné je pít mléko či džus!

  • načasování vypití vyprazdňovacího roztoku je nutné přizpůsobit termínu kolonoskopického vyšetření

Příklady termínů vyšetření a načasování vypití vyprazdňovacího roztoku (preparát Fortrans):

  • Termín vyšetření v 8:00 ráno: 3 litry roztoku v odpoledních a večerních hodinách od 16:00, 1 litr roztoku v 5:30 ráno

  • Termín vyšetření v 10:00 dopoledne: 2 litry roztoku ve večerních hodinách od 18:00, 2 litry roztoku od 6:00 ráno

  • Termín vyšetření ve 12:00: 1 litr roztoku ve večerních hodinách od 18:00, 3 litry roztoku od 6:00 ráno

  • Termín vyšetření odpoledne: všechny čtyři litry roztoku od ranních hodin v den vyšetření.

Proč je kvalitní příprava tak důležitá?

Pokud je střevo čisté, může lékař jeho sliznici pečlivě vyšetřit a snižuje se riziko, že přehlédne například předstupeň zhoubného nádoru.  Pro pacienta je důležité i to, že při dobré přípravě pacienta nemusí lékař při zavádění přístroje vpravit - insuflovat do střeva větší množství vzduchu a vyšetření je tak celkově příjemnější.

Co se stane, pokud nebude příprava střeva dobrá?

Asi si dokážete představit co uvidí lékař, pokud příprava nebude optimální. V některých případech lze vyšetření provést, zbytky tekuté stolice se dají odsát při vyšetření. Pokud je vyšetření prováděno s cílem prevence nádoru a příprava není optimální, obvykle je doporučena kontrola v kratších intervalech (1-3 roky).

V některých případech špatné přípravy, nelze vyšetření vůbec provést a příprava i výkon se musí opakovat.

Před koloskopickým vyšetřením je vhodná bezezbytková strava

Vhodné potraviny při bezezbytkové dietě

  • Nápoje: čaj, minerálky bez kysličníku uhličitého, slabé ovocné šťávy

  • Pečivo: pouze bílé – veka, rohlíky, netučné moučníky připravené z piškotového těsta doplněné jemným džemem nebo sněhem z bílků (zapečeným)

  • Přílohy: bramborová kaše při toleranci mléka, v opačném případě ředěná vývarem z brambor, těstoviny, jemný knedlík, rýže

  • Polévky: vývar z libovolného masa nebo mrkve doplněný rýží nebo těstovinami, jemně nastrouhanými brambory nebo mrkví

  • Maso: pouze libové, telecí, hovězí, vepřové, kuře, kapr, filé, z uzenin pouze dušená šunka

  • Tuky: pouze čerstvé máslo na pečivo, do pokrmů až při dokončení

  • Sýry: nízkotučené, bez příchutí, netučný tvaroh

  • Vejce: v menším množství, samostatně co nejméně, lépe je zařadit do pokrmů

  • Ovoce: syrové pouze banány, meruňky pouze kompotované bez slupky, jablka oloupaná podusit zcela do měkka a domixovat

  • Zelenina: žádná syrová, jen mrkev nastrouhaná a dušená, mrkvové pyré

Nevhodné potraviny

  • Nápoje: mléko, káva, kakao, ostré ovocné šťávy a štávy z koncentrátu, jakýkoliv alkohol, coca cola a podobné nápoje, tonic, nápoje s kysličníkem uhličintým – bublinky

  • Ovoce: syrové, kompot s tvrdou slupkou a dužinou – hrušky, ananas se zrníčky – jahody, maliny, angrešt, kiwi

  • Zelenina: žádná syrová, nakládaná ani mražená, sterilované saláty s nálevy, kapusta, zelí (ani čínské), kedlubny, ředkvičky, porek, cibule, česnek, rajčata, okurky, květák, křen

  • Luštěniny: v jakékoliv úpravě

  • Houby: ani odvar z hub

  • Maso: bůček, lojovaté hovězí, příliš tučné vepřové, uzené, skopové, zvěřina, tučné ryby, vnitřnosti

  • Uzeniny: salámy, párky, klobásy, jitrnice, jelita, tlačenka, paštiky, žádné masové konzervy

  • Tuky: lůj, sádlo, škvarky, šlehačka

  • Přílohy: brambory, kynuté knedlíky, smažené bramborové hranolky a krokety

  • Koření: všechny druhy

  • Pochutiny: kečup, kořčice, majonézy, tatarská omáčka, lahůdkové saláty (bramborový, vlašský..)

Nejezte přeslazené pokrmy, konzervované potraviny!

Kolonoskopie
bottom of page