top of page

Nachlazení

Co to je?

Je onemocnění horních cest dýchacích – nos, dutiny, krk, která je vyvolána  více než 200 druhy virů. Objeví se zpravidla  1-4 dny  po kontaktu s virem. Symptomy svého vrcholu dosahují typicky druhý až třetí den od nákazy a obvykle ustupují do sedmi až deseti dnů, vyjímečně mohou trvat i déle. Bohužel prodělané onemocnění nezanechává imunitu a při nedodržení preventivních opatření, můžete vzápětí znovu onemocnět.

Jak a proč vzniká?

Přenos se děje dotykem a hlavně kapénkovou cestou, tedy kašláním, posmrkáváním, kýcháním a následným přenesením viru vzduchem na druhého člověka. Potíže se projevují spíše v důsledku reakce imunitního systému na infekci než v důsledku poškození tkáně samotnými viry.

K rozvoji nemoci přispívá

  • celkové oslabení organismu jako např.:

  • prochladnutí,

  • pobyt v klimatizovaných místnostech,

  • předchozí onemocnění,

  • léky snižující imunitu,

  • chronické onemocnění,

  • stres, podváha ….,

  • opakované “přecházení “nemocí  

  • dle čínské medicíny nadměrná konzumace hlenotvorných potravin:

  • kravské mléko a všechny výrobky z něho, 

  • bílá pšeničná mouka,

  • živočišné tuky a sladkosti všeho druhu (žádná studie to sice neprokázala, ale z vlastní zkušenosti na tom rozhodně něco bude)

  • kouření

  • velkým rizikovým faktorem je první rok školky vašich dětí (někde tu imunitu  dítko zocelit musí a Vás může uklidňovat, že další roky už je to výrazně lepší :o))

Jaké jsou příznaky?

Únava, pocit celkové vyčerpanosti, nechuť k jídlu, bolesti hlavy,svalů, kloubů, krku, uší, nosu a někdy dokonce i zubů, žaludku a plic., dále zahlenění hrdla , ucpání nosu, rýma a kýchání, kašel a chrapot a zvýšená teplota. U dětí bývají teploty vyšší, u dospělých vysoká horečka neznamená většinou nachlazení a proto je potřeba vyhledat lékařské ošetření.

Jak se to léčí?

Antibiotika na virové infekce neúčinkují a nepůsobí tedy ani při léčbě nachlazení. V současné době neexistují léky nebo bylinné přípravky, jež by prokazatelně zkracovaly dobu trvání infekce. Léčba se soustřeďuje na poskytování zmírnění obtíží. Ta zahrnuje dostatek odpočinku, příjem tekutin pro zajištění hydratace organismu, pestrá strava s dostatkem ovoce a zeleniny…  .

  • Vzhledem k velké oblibě přírodních produktů je nutné respektovat omezení vyplývající z Vašeho zdravotního stavu:

  • alergie,

  • chronické 

  • nemoci,

  • věk,

  • těhotenství…

rýma - zmírnění potíží

Můžete používat kapky/spreje, které šetrně  udržují  průchodnost nosu a usnadňují odchodu hlenů z nosním dutin, jedná se  hlavně o spreje s mořskou vodou, nebo Vincentkou, dále kapky s éterickými oleji  nebo bylinami (PURESSENTIEL, RÝMA Stop..).

Nosní kapky obsahující takzvané dekongescencia, (látky snižující otok nosní sliznice a  zlepšující  průchodnost nosu) vám mohou na chvíli ulevit od nepříjemných příznaků. (Např. : Olynth, Sanorin, Nasivin, …..  a spousty dalších). Pokud je však budete užívat déle než týden, mohou pocit ucpaného nosu ještě zhoršovat.

Z bylinných přípravků: Čaje nebo nálevy z květu  černého bezu snižují překrvení sliznic a zmírňuje nepříjemné příznaky rýmy. Dále v lékarnách volně  prodejný Sinupro, Sinupret – obsahuje  extrakty z hořce, prvosenky, šťovíku, bezu a sporýše. Jeho bezpečnost dokumentuje fakt, že jej  bez obav  mohou užívat děti od jednoho roku věku (Forte od dvanácti let). Dalším přírodním produktem je Kaloba kapky/tablety.

Kašel

V počátcích je kašel suchý, dráždivý a snažíme se ho tlumit. V další fázi dochází ke změně na vlhký kašel a  vykašlávání hlenu, kdy se snažíme tento hlen zředit, aby docházelo k jeho lepšímu vykašlávání. Zvlhčujte vzduch v místnosti. Nepohybujte se v zakouřených místnostech a snažte se vyhnout kouření.Pijte dostatek vody, čaje, ovocné či zeleninové šťávy.

Při léčbě je důležité si uvědomit, že by se neměly kombinovat přípravky kašel tlumící s přípravky podporujícími vykašlávání kvůli nežádoucímu hromadění hlenu v dolních cestách dýchacích. Rovněž přípravky podporující vykašlávání by se neměly podávat večer, aby nedocházelo k vykašlávání v noci, kdy je to nevhodné.

Suchý dráždivý kašel

Bývá  převážně v noci, někdy v záchvatech. Vhodná je poloha v polosedě, vleže vás to bude dráždit ke kašlání. Na dráždivý kašel zabírají  běžná antitusika (Stoptussin, Tussin, Sinecod, Robitussin, Pleumolysin, Stopex , Levopront a další). Na noc Vám při úporném kašli může předepsat Váš lékař Codein.

Často jsou účinná také antihistaminika (léky na alergii, které ale zároveň zmírňují otok sliznice), tyto léky jsou pouze na doporučení a předpis Vašeho lékaře. 

Z přírodních produktů doporučujeme citron a med (Jednoduše rozpusťte čerstvou citrónovou šťávou a kvalitní med v horké vodě).

Z bylinek směsi na suchý kašel obsahující diviznu, podběl, lékořice, meduňka, mateřídouška a višeň.

Vlhký kašel

Produktivní kašel v žádném případě nepotlačujte. Pouze užívejte léky, které hlen ředí a usnadňují tím jeho vykašlávání. Tyto léky se užívají nejdéle kolem čtvrté hodiny odpoledne. (např. Mucosolvan, Ambrosan, Amb- robene, Bromhexin, ACC long a spoustu dalších, které vám nabídnou v lékárně), případně Erdomed (pouze na lékařský předpis)

Z přírodních produktů doporučujeme: Cibule (sirup, šťávu smíchat s medem), zázvor, česnek, majoránka, křen, jitrocel, tymián, mateřídouška, eukalyptus a další . Bylinky využívejte ve formě čajů nebo tinktur. Ulevit může inhalace páry z horké vody či mentolové bonbony.

Bylinné přípravky volně prodejné:​​

  • Thymomel = jitrocel + tymián,

  • Vincentka sirup = vincentka + jitrocel + tymián (díky slanosti Vincentky nedávat malým dětem),

  • Hedelix, Prospan = břečťan

  • Bronchipret = břečťan + tymián, Biotussil,

  • Nasivin Sinus = jitrocel, bez, prvosenka, tymián, lékořice, hořec,

  • Sinupret = hořec, prvosenka, bez, ruminis, verbenec

  • Stopkašel = kombinace 5 rostlinných extraktů Herbalium, mj. jitrocel, boswelii a eukalyptus

  • Průduškové  čajové směsi od různých výrobců

Teplota

Zvýšená teplota: O zvýšení mluvíme pokud nám teploměr ukáže hodnotu na 37 °C. Během nemoci se nedoporučuje snaha o co nejrychlejší snížení léky pokud teplota nepřesahuje 38 C. Horečka totiž funguje jako obranný systém organismu. 

Horečka: Pokud teplota přesáhne 38 °C (u starších lidí se závažným chronickým onemocněním na 37,6 °C) je zcela namístě užít tzv. antipyretika – léky snižující teplotu. Mezi nejběžnější preparáty patří ty s obsahem ibuprofenu či paracetamolu, o dávkách vás poučí v lékárně či na příbalovém letáku. Je možné tyto preparáty střídat během dne – vhodná konzultace s lékařem.

Prevence

Posilování celkové obranyschopnosti organizmu – otužováním, zdravou výživou bohatou na ovoce, zeleninu, podáváním vitamínů, minerálů, probiotik a volbou vhodného oblečení. Často si myjeme ruce. Dbáme na dostatečnou vlhkost vzduchu v prostorách, kde se pohybujeme, a v období zvýšeného výskytu onemocnění z nachlazení se pokud možno vyhýbáme větším seskupením lidí (hromadná doprava apod.). Pokud jsme nakažení nebo se vyskytujeme v okolí nemocného, snažíme se, aby se infekce nerozšiřovala. Hned při prvních příznacích akutního stavu je třeba ulehnout či zůstat v klidu a pít dostatek tekutin, zajistit  dostatečný spánek. Smrkat do papírových kapesníků, často větrat. Z přírodních produktů vybíráme ty s obsahem rakytníku, lichořeřišnice, šípku, eukalyptu, sibiřského ženšenu, hlívy ústřičné, česneku, cibule, křenu, zázvoru, ginko biloby, kopřivy, aloe vera další …. .

Přípravky na podporu imunity (imunostimulační) jsou nevhodné u pacientů s autoimunitním onemocněním (revmatoidní artritida, lupenka, roztroušená sklerosa, sklerodermie) a je možné je použít pouze po poradě se svým odborným lékařem.

V léčbě těhotných žen je většina  volně dostupných léků i bylinek nevhodná !!!!!

Pokud  potíže trvají déle jak 5 dní,  nebo máte vysoké horečky, výraznou bolest v krku, bolest ucha nebo jakékoli pochybnosti o zdravotním stavu ihned kontaktujte lékaře !!

bottom of page